PIELGRZYMKA SNR U ŚW. BARBARY W CZĘSTOCHOWIE
Tegoroczna pielgrzymka SNR odbyła się 12 października 2024 r. Dzień wcześniej przyjechali przedstawiciele nowopowstałej wspólnoty SNR z Dobrego Miasta, którzy zatrzymali się w Domu Sióstr Nazaretanek w Olsztynie k. Częstochowy. Słoneczny, sobotni poranek zapowiadał piękny dzień, mimo trudności organizacyjnych, jakie pojawiły się na naszej drodze już dzień wcześniej. Osoby, którym udało się dojechać na godz. 9:00 modliły się indywidualnie w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rodziny przyjechały z Bielsko-Białej, Gdyni, Dobrego Miasta zza Olsztyna Warmińskiego, Wrocławia, Kielc, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zaskala, Krakowa, Częstochowy, Tarnowa i Leśniowa. Wraz ze wspólnotami SNR, które liczyły około sto dziewięćdziesiąt osób, przyjechało także siedemnaście Sióstr.
Zwyczajem poprzednich lat spotkaliśmy się w Domu Pielgrzyma na kawie i ciastku, gdzie mogliśmy się przywitać i ucieszyć sobą. Potem udaliśmy się do kościoła św. Barbary, gdzie dzięki życzliwości O. Ryszarda Bortkiewicza (paulina, proboszcza tamtejszej parafii) mogliśmy adorować Pana obecnego w białej Hostii, modlić się za rodziny na różańcu i wysłuchać ciekawej konferencji ks. Artura Fury na temat „Sakramentu małżeństwa – fundamentu kościoła domowego”. Następnie udaliśmy się ponownie do Domu Pielgrzyma na obiad. Po nim wróciliśmy do kościoła św. Barbary gdzie rozpoczęła się Eucharystia podczas której małżeństwa i rodziny zawierzyły się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Czas wspólnej modlitwy został ubogacony przez rozważania i pieśni przygotowane przez najmłodszą wspólnotę SNR z Leśniowa. Nie zabrakło też Krówek Leśniowskich, którymi mogliśmy się częstować wychodząc z kościoła. Przed kościołem dość długo nie mogliśmy się rozstać. Poszczególne wspólnoty robiły sobie zdjęcia, by upamiętnić ten dzień. Po pożegnaniu rodziny udały się w drogę powrotną. Natomiast rodziny w Dobrego Miasta pojechały do Olsztyna, gdzie następnego dnia w niedzielę odbyły kolejną pielgrzymkę do Leśniowskiej Pani, Patronki Rodzin. Dzięki dobroci i dyspozycyjności Agnieszki ze wspólnoty Leśniowskiej nie tylko mogliśmy być najbliżej cudownej figury Maryi, bo aż w prezbiterium, ale także włączyć się w liturgię. Po niej była mała niespodzianka dla dzieci, bo zostaliśmy zaprowadzeni do Arki, gdzie mogliśmy podziwiać różne zwierzęta. Wiele radości sprawił nam br. Leszek, który wypuścił alpaki i mogliśmy widzieć jak biegną na łąkę. Po Eucharystii i obiedzie rodziny z Dobrego Miasta ruszyły w drogę powrotną do domu.
Nie byłoby tak pięknego dnia, gdyby nie Wasza obecność kochane Rodziny, które przemierzyłyście w wielu przypadkach prawie całą Polskę, by razem być i modlić się. Dziekuję Wam za obecność. Także dziękuję Ks. Arturowi Fura za wspólne pielgrzymowanie z nami i za serdeczną atmosferę jaką Ksiądz wprowadził swoją osobą. Wielu mówiło o Księdzu do mnie: „To jest nasz Ksiądz!” Dziekuję O. Ryszardowi Bortkiewiczowi, który przyjął nas życzliwie i opowiadał dobre kawały. Dziękuję Kasi, Marcie, Agnieszce, s. Marcie i s. Esterze za oprawę liturgiczną. Dziękuję także tym, których nie było widać, a wykonali dużą pracę. Mam na myśli małżeństwo Natalii i Marcina ze wspólnoty Krakowskiej SNR, którzy zajmowali się zapisami i przekazywaniem informacji. Dziękuje Rafałowi ze wspólnoty Leśniowskiej, który ratował nas w sytuacji braku kaplicy na sprawowanie liturgii oraz s. Margericie pomagającej mi w organizacji. Jak widać, pielgrzymka to wspólne dzieło i dziękuję za Waszą dobroć i zaangażowanie, a Bogu za czas łaski.
s. Elżbieta